75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego -26, 28 września 2014 r.

Dnia 26.09.2014roku członkowie Koła Miłośników Historii wzięli udział w uroczystej sesji popularno – naukowej zorganizowanej z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zorganizowali ją nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Sokółce.
Młodzież obecna na uroczystości mogła wzbogacić swoja wiedzę na temat struktur Polskiego Państwa Podziemnego, później Armii Krajowej na sokólszczyźnie. Poznała też sylwetki dowódców sokólskich oddziałów AK i losy ich oraz ich rodzin. Wysłuchaliśmy także relacji rodzin osób którzy byli w szeregach AK.

Kolejny dzień obchodów rocznicy- 28.09.2014 -to Marsz-Światło Pamięci wszystkich bohaterów ziemi sokólskiej, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej. Zgromadzona pod Kościołem p.w. św. Antoniego młodzież z naszej szkoły oraz członkowie Stowarzyszenia im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i Klubu Historycznego im. Franciszka Potyrały „Oracza” oraz kibice klubu Sokół Sokółka przeszli w biało –czerwonych strojach z zapalonymi pochodniami na sokólską nekropolię i zapalili znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej.